Candy Bar. Krok w stronę weselnych trendów

Candy Bar, czyli słodki stół przebojem wdziera się na różnego rodzaju przyjęcia. O ile kiedyś kojarzyłby się raczej z kinderbalem, dziś może stanowić fantastyczne uzupełnienie weselnego bufetu. Może być cukierkowy, słodki, kolorowy. Rodem z dziecięcych snów. Może być elegancki, wyrafinowany i zachwycający swoją oryginalnością, bo to ogromne pole dla naszej wyobraźni. Jest z pewnością doskonałą alternatywą dla ciężkich bufetów w stylu wiejskim czy myśliwskim.

Dlaczego Candy Bary są tak popularne?
Stół ze słodkościami to obecnie bardzo często wybierana atrakcja weselna. Z czego wynika jej popularność? Tego typu bufety oblegane są zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. I jedni i drudzy uwielbiają przecież słodycze… choć dorośli nie zawsze się do tej małej słabości przyznają. Ogromną zaletą słodkich bufetów jest ich delikatny charakter. Duża część przyjęć weselnych w naszym kraju przypada na sezon wiosenno letni. Wyobraźmy sobie wesele w upalny, słoneczny dzień. Będziemy mieli ochotę na plaster wędliny lub pajdę chleba ze smalcem i cebulką, czy raczej lekki deser z pysznym kremem i owocami?

Stawiamy na różnorodność!
Różnorodność może stać się jednym z najważniejszych atutów słodkiego bufetu. Zamiast dużych ilości jednego rodzaju ciasta, warto zdecydować się na przeróżne babeczki, ciasteczka, bezy, makaroniki, mini torciki, draże i kolorowe żelki. Tu liczy się również inwencja! Ręcznie robione lizaki, słoiczki z pyszną konfiturą? Dlaczego nie!? W ten sposób możemy zaspokoić gusta wszystkich. Zadowolić zarówno dzieci, jak i starszych łasuchów.

Zachowanie spójności
Zdecydowana większość przyjęć weselnych utrzymana jest obecnie w określonej stylistyce i kolorystyce. Para młoda wybiera zazwyczaj kolory przewodnie, które widoczne są zarówno w jej strojach, w dekoracjach kwiatowych, jak i dekoracji sali i stołów. Dlatego Candy Bar powinien nawiązywać do wybranego motywu przewodniego i współgrać z pozostałymi elementami. Urządzając przyjęcie w stylu retro z czarną kolorystyką w tle, nie zamawiajmy słodkiego bufetu w pastelowych lub cukierkowych barwach. Tym bardziej, że zapytanie w cukierni o słodycze w kolorze czarnym nie powinno już obecnie wzbudzić najmniejszego zdziwienia.

Dodaj komentarz