Czy opłaca się zakładać pralnię?

Każdy biznes prowadzony samodzielnie wymaga od nas zaangażowania, wiary w sukces oraz pracowitości i umiejętności sprawnego zarządzania. Każdy, kto wyobraża sobie, że założy własną działalność, a pieniądze same popłyną do jego portfela, może od razu zrezygnować ze swoich planów. Dobrze prosperująca firma to pochodna dobrego pomysłu, który przy odpowiednim kapitale początkowym oraz poznaniu od poszewki specyfiki danego biznesu jest przez nas skutecznie wdrażany w życie. Takie same zasady dotyczą prowadzenia własnej pralni. Biznes taki może stać się opłacalny, jednak pod warunkiem stosowania się do kilku podstawowych zasad.

Bez dobrej lokalizacji trudno o sukces
Znalezienie odpowiedniej lokalizacji to jeden z pierwszych kroków do założenia własnej pralni. Dobra lokalizacja wcale nie musi oznaczać w tym przypadku, eleganckiego lokalu w samym centrum. Dobrym pomysłem jest założenie pralni w miejscach, gdzie istnieją duże skupiska ludzi. Sukces może odnieść pralnia zlokalizowana przy dużych osiedlach. Idealną lokalizacją dla pralni, ze względu na liczbę osób, która się przez nie codziennie przewija, są również galerie handlowe. Absolutną podstawą jest łatwy dojazd oraz miejsca parkingowe.

Wymagania dotyczące lokalu
Oczywiście, lokal musi spełniać wszelkie wymogi wynikającego z obowiązującego w naszym kraju prawa. 50 metrów kwadratowych, to wymagane minimum. Ważny jest również podział tej powierzchni. Na pomieszczenia socjalne powinniśmy przeznaczyć 5 metrów kwadratowych, na pomieszczenia sanitarne 2 metry kwadratowe i na magazyn środków chemicznych kolejne dwa metry. Pamiętajmy o tym, że pralnia zużywa spore zasoby energii. Konieczne jest posiadanie lokalu z przyłączem energii elektrycznej o odpowiedniej mocy.

Niezbędne wyposażenie pralni
Wyposażenie pralnie w odpowiednie urządzenia wiąże się ze sporym nakładem kosztów. Jeżeli myślimy o naprawdę profesjonalnej pralni, wydatki mogą sięgać nawet 300 tys. złotych. Dobrym rozwiązaniem jest zakup używanych urządzeń. Oczywiście, tylko pod warunkiem, że będą one w dobrym stanie technicznym. Dużo ważniejsza od niskiej ceny urządzeń jest ich niezawodność oraz bezawaryjność. Każda awaria oznacza przestój w pracy, a kiedy nasza pralnia nie pracuje my nie tylko nie zarabiamy, ale również tracimy potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz