Dlaczego uzależniamy się od narkotyków?

Brak życiowych perspektyw, rozbita rodzina, alkoholizm w rodzinie czy głębokie poczucie niezrozumienia i samotność- to tylko niektóre przyczyny uzależnienia od narkotyków. Młodzi ludzie wchodzący w okres dojrzewania, kiedy nie mają dostatecznego wsparcia ze strony rodziny bardzo łatwo mogą wpaść w różnego rodzaju uzależnienia.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko uzależnienia?

Ogromną rolę w kształtowaniu osobowości człowieka odgrywają rodzice. Jeśli Ci należycie wywiążą się ze swojej roli, młody człowiek będzie chciał szybować w górę, spełniając swoje marzenia czy robiąc wszystko by prowadzić satysfakcjonujące życie zarówno zawodowe jak i towarzyskie. Młody człowiek wychowany w rodzinie, gdzie może liczyć na wsparcie, jest otoczony miłością, rozwija swoje pasje i chętnie się uczy nowych rzeczy. Taki człowiek na 99 procent nie sięgnie po narkotyki, nie będzie miał potrzeby poszukiwania dodatkowych źródeł ekscytacji. Źródło problemu zawsze będzie leżało w domu rodzinnym. Jeśli rodzina jest rozbita, dzieci nie są otoczone właściwą opieką, jeśli w rodzinie nadużywa się alkoholu to jest bardzo prawdopodobne, że młody człowiek zacznie nadużywać narkotyków. Nie musi się to skończyć uzależnieniem, jednak niekiedy tak się dzieje. Niebagatelną rolę w procesie uzależnienia odgrywają rówieśnicy z którymi młody człowiek funkcjonuje. Jeśli taka grupa rówieśnicza ma buntowniczy stosunek do świata a wszystkie postawy społeczne z reguły neguje to bardzo prawdopodobne, że nadużywanie narkotyków w takiej grupie będzie traktowane jako jedna z form buntu.

Jak wyjść z narkotyków? Gdzie szukać pomocy?

Jeśli młody człowiek jest uzależniony od narkotyków to jedynym wyjściem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Taką pomoc można otrzymać w ośrodku leczenia uzależnień np. w mctu.pl, który znajduje się w Krakowie. W Polsce jest wiele miejsc w których znajdziemy pomoc, w każdym większym mieście taki ośrodek funkcjonuje.

Dodaj komentarz