Układanie instalacji elektrycznej we własnym domu

Najtrudniejszym zadaniem fachowca trudniącego się elektryką jest zaprojektowanie, a później wykonanie instalacji elektrycznej w domu, tak, żeby była wygodna w użytkowaniu i nie doprowadzała do niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza z udziałem nierozsądnych dzieci oraz ich zachowań.

Okablowanie

W domowej instalacji elektrycznej elektryk kraków najczęściej korzysta się z przewodów płaskich, umieszczając je w płytkich bruzdach wyciętych w tynku. Do ściany przymocowuje się uchwyty, wykonane z tworzywa sztucznego. Jeśli mamy do czynienia z szerokimi przewodami, zabezpiecza się je aluminiowymi blaszkami mocowanymi do ściany małymi kołkami rozporowymi.
Drugim rozwiązaniem może być poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego, które są ułożone w głębokich bruzdach ściennych. Takie postępowanie jest bardziej pracochłonne i zajmuje więcej czasu. Warto z niego skorzystać przy okazji wymiany instalacji na nową, żeby nie niszczyć powierzchni ścian.

Układanie instalacji

Przewody powinny być ułożone w odpowiednio, bo nie mogą być układane po skosie, a ich odległości od krawędzi okien i drzwi,też muszą być odpowiednie. Muszą być poprowadzone pionowo lub poziomo. Przewody zasilające w jednym pomieszczeniu prowadzi się od gniazda do gniazda. Najlepiej zastosować tak zwany układ pierścieniowy, gdzie obwód tworzy zamkniętą pętlę. Przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje odcięcia prądu z żadnym z gniazd. Takie i wiele innych rozwiązań powinien podrzucić nam nasz elektryk. W celu odnalezienia idealnego kandydata najlepiej zrobić wywiad wśród rodziny, znajomych, przyjaciół i sąsiadów. Być może oni znają kogoś wyjątkowego, kogo warto zatrudnić do położenia instalacji w naszym domu.

Dodaj komentarz